Sąd Ostateczny Hansa Memlinga i Dama z gronostajem Leonarda da Vinci to najważniejsze obrazy w polskich zbiorach.
Czy coś jeszcze je łączy? Jaka jest ich siła oddziaływania? Jak dalece ich stereotypowe postrzeganie odbiega od ich rzeczywistego przesłania? Jaki potencjał promocyjny ma każde z nich? Dlaczego obraz Leonarda jest bezsprzecznie najlepiej rozpoznawalnym dziełem sztuki w polskich muzeach, a Sąd Ostateczny Memlinga pnie się po drabinie popularności? Jaki jest społeczny status arcydzieł i w czym tkwi magia ich przyciągania?
O tym rozmawiać będą nasi goście: Katarzyna Bik mediewistka, dziennikarka, rzecznik prasowy w Muzeum Narodowym w Krakowie i Prof. Marcin Kaleciński z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego.
Mamy nadzieje, że włączycie się Państwo do tej dyskusji.
Będzie to spotkanie inaugurujące Akademię Sądu Ostatecznego. Po wakacyjnej przerwie – od października do grudnia 2017 r. zapraszamy słuchaczy na co najmniej 7 spotkań poświęconych szerokiemu spectrum zagadnień związanych z dziełem (m.in. kontekst historyczny jego powstania, zleceniodawcy i odbiorcy, funkcje, forma i zawarte w nim treści). Gdańskie arcydzieło ukazane będzie na szerokim tle ikonograficznym. Część wykładów wzbogacona będzie o dyskusję z zaproszonym gościem – specjalistą z wąskiego zakresu, pozostającego istotnym kontekstem ołtarza Memlinga. Szczegółowy program Akademii przedstawimy we wrześniu 2017 r.
Informacje praktyczne:
- Miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku/Oddział Sztuki Dawnej
Sala ekspozycyjna Sądu Ostatecznego Hansa Memlinga
Toruńska 1, 80-822 Gdańsk
- Termin: 2 czerwca 2017 r., godz. 18.00
- Wstęp bezpłatny
- Kontakt: info@mng.gda.pl, tel. 58 301 70 61 w. 209