Aktualności

Akademia Sądu Ostatecznego

02-06-2017 18:00 - 02-06-2017 20:00
Muzeum Narodowe w Gdańsku
Toruńska 1, Gdańsk, Polska

Sąd Ostateczny Hansa Memlinga i Dama z gronostajem Leonarda da Vinci to najważniejsze obrazy w polskich zbiorach.

Czy coś jeszcze je łączy? Jaka jest ich siła oddziaływania? Jak dalece ich stereotypowe postrzeganie odbiega od ich rzeczywistego przesłania? Jaki potencjał promocyjny ma każde z nich? Dlaczego obraz Leonarda jest bezsprzecznie najlepiej rozpoznawalnym dziełem sztuki w polskich muzeach, a Sąd Ostateczny Memlinga pnie się po drabinie popularności? Jaki jest społeczny status arcydzieł i w czym tkwi magia ich przyciągania?

O tym rozmawiać będą nasi goście: Katarzyna Bik mediewistka, dziennikarka, rzecznik prasowy w Muzeum Narodowym w Krakowie i Prof. Marcin Kaleciński z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego.

Mamy nadzieje, że włączycie się Państwo do tej dyskusji.

 

Będzie to spotkanie inaugurujące Akademię Sądu Ostatecznego. Po wakacyjnej przerwie – od października do grudnia 2017 r. zapraszamy słuchaczy na co najmniej 7 spotkań poświęconych szerokiemu spectrum zagadnień związanych z dziełem (m.in. kontekst historyczny jego powstania, zleceniodawcy i odbiorcy, funkcje, forma i zawarte w nim treści). Gdańskie arcydzieło ukazane będzie na szerokim tle ikonograficznym. Część wykładów wzbogacona będzie o dyskusję z zaproszonym gościem – specjalistą z wąskiego zakresu, pozostającego istotnym kontekstem ołtarza Memlinga. Szczegółowy program Akademii przedstawimy we wrześniu 2017 r.

 

 

Informacje praktyczne:

  • Miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku/Oddział Sztuki Dawnej

Sala ekspozycyjna Sądu Ostatecznego Hansa Memlinga

Toruńska 1, 80-822 Gdańsk

  • Termin: 2 czerwca 2017 r., godz. 18.00
  • Wstęp bezpłatny
  • Kontakt: info@mng.gda.pl, tel. 58 301 70 61 w. 209