„Sąd Ostateczny- żywy w pikselach” – najnowszy mural Piotra Szwabe

Malowanie muralu „Sąd Ostateczny – żywy w pikselach” odbędzie się w dniach 1-31.08.2017 na ścianie szczytowej bloku przy ul. Skarżyńskiego 6 F na osiedlu Gdańsk Zaspa. Wykona go Piotr Szwabe, będący jednocześnie autorem projektu, oraz asystujący mu: malarka  Edyta Kowalewska i raper Błażej „Błajo” Malewicki. Praca ta będzie już sześćdziesiątym muralem w gdańskiej Kolekcji Malarstwa Monumentalnego.

Mural inspirowany obrazem „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga będzie przedstawiał fragment ukazujący ważenie dusz na szalach. Szwabe poprzez lokalizację swojej pracy oraz wybrany fragment tryptyku Memlinga chce skomentować wszechobecną gonitwę za dobrami doczesnymi i konsumpcjonizm oraz odnieść się do obecnej sytuacji politycznej:

To mój autorski pomysł, a jedną z inspiracji jest obchodzony właśnie rok memlingowski. Malujemy fragment przedstawiający ważenie dobrych dusz. Na obrazie jest strona dobra i zła, ja wybrałem tę dobrą, choć w tle będzie parę małych postaci, które związane są ze złym światem i bardzo chciałyby dostać się na dobrą stronę. To nawiązanie przede wszystkim do świata polityki. Będzie kolorowo, ale mam nadzieję, że ta praca da do myślenia pewnej części gdańszczan. Mural będzie złożony z pikseli. Będzie miał nowoczesną formę, zbliżoną do grafiki komputerowej. Bez sensu byłoby robić kopię tak doskonałego dzieła, które wyszło spod ręki Memlinga.

(http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Dobre-dusze-wazone-na-bloku-na-Zaspie-n115252.html)

 

Mural będzie miał powierzchnię ponad 300 m kw. i zostanie namalowany z 5 tys. kwadratów w ok. 40 kolorach (chociaż pierwotnie miało to być 550 pikseli, gdyż  tyle lat minęło, odkąd w 1467 roku Hans Memling zaczął malować swoje najsłynniejsze dzieło.)

Tym samym Kolekcja Malarstwa Monumentalnego wzbogaci się o 60. mural. Pierwsze prace na

Zaspie powstały w 1997r podczas Festiwalu z okazji 1000-lecia Gdańska. Kolejne wielkoformatowe

obrazy powstawały w ramach projektów prowadzonych przez Instytut Kultury Miejskiej: Festiwalu

Monumental Art (2009-2016) oraz Gdańskiej Szkoły Muralu. W 2017 roku Kolekcja obchodzi swoje 20

urodziny. Murale na Zaspie można zwiedzać z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami we

wtorki i czwartki o 17.30 i w soboty o 13.00. Więcej informacji:

http://muralegdanskzaspa.pl

https://www.facebook.com/MuraleGdanskZaspa/

 

Piotr Szwabe – Kurator Festiwalu Malarstwa Monumentalnego – Monumental Art. Urodzony w 1975 roku w Gdańsku. Stypendysta College  of  Art  w Londynie. Malarz ścienny i sztalugowy, bywa poetą, instalatorem form przestrzennych, performerem, wokalistą, kuratorem. Mieszka i pracuje w Gdańsku.

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentującego powstawanie muralu

31 sierpnia o godz. 18:30 odbędzie się oficjalna prezentacja muralu „Sąd Ostateczny żywy w pikselach”, połączona ze spotkaniem z Piotrem Szwabe. Spotkanie będzie połączone z kolejnym spacerem z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami i zwiedzaniem Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na gdańskiej Zaspie.

 

Organizator: Stowarzyszenie Nasiono

Partnerzy: Instytut Kultury Miejskiej, Murale Gdańsk Zaspa, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Młyniec”

Sponsorzy: Firma Teknos, szipbhp.pl

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska