LATO W OPERZE – relacja

Tegoroczny lipiec w Operze Bałtyckiej jest z wielu względów wyjątkowy. Przygotowana po latach wakacyjnego przestoju propozycja Włoskich nocy sprawiła, że gdańska opera również latem zaczęła tętnić życiem i emocjami, zaś deski sceniczne doświadczyły działania, jakiego tu jeszcze nigdy nie było. W dniach 22 i 23 lipca na scenie Opery własny spektakl przedstawiły dzieci! Od początku do końca – jak powstaje opera? To wynik dwutygodniowych półkolonii teatralnych LATO W OPERZE dla dzieci w wieku 10-12 lat.


Przez dwa tygodnie uczestnicy projektu wspólnie z prowadzącymi warsztaty teatralne artystami szukali odpowiedzi na pytanie Jak powstaje opera? Niełatwą odpowiedź próbowali odnaleźć w najróżniejszych zakamarkach samego budynku teatru, podczas wizyt gościnnych na próbach Orkiestry, Chóru i Baletu oraz w wybranych miejscach Gdańska. Będąc na tropie nowopowstałej opery Krzysztofa Knittla Sąd Ostateczny dotarli do Muzeum Narodowego w Gdańsku, by zobaczyć oryginał tryptyku spod pędzla Hansa Memlinga oraz do dzielnicy Nowy Port, w której w swe progi przyjęło ich Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA i kierownik muzyczny prapremiery Szymon Morus. W ramach gościnnych odwiedzin w Radiu Gdańsk uczestnicy nagrali spot, zaś poznając tajniki pracowników Opery samodzielnie stworzyli plakat, ulotkę i zaproszenia na swój spektakl.

 

 

 

 

 

 

Pierwsze LATO W OPERZE poprowadzili dla dzieci artyści związani z teatrem operowym i nie tylko, w tym solistki Karolina Sołomin, Magdalena Chmielecka, Maria Malinowska, scenograf Monika Ostrowska, reżyser i autor tekstów dla teatru Tomasz Kaczorowski oraz reżyser dźwięku Marek Iwanowski. Razem z reżyserem i scenografem dzieci zaprojektowały stroje oraz zaaranżowały przestrzeń do spektaklu. Widowisko składało się z przygotowanych przez dzieci elementów i było wzbogacone o przygotowane przez nie słuchowisko.
Lato w teatrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu
pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.  W aktualnej 10. edycji programu dofinansowanie otrzymały 42 ośrodki z całej Polski – 19 organizacji pozarządowych i 23 samorządowe instytucje kultury. Beneficjenci, którzy organizowali u siebie Lato w teatrze w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie, mają za zadanie wspólnie zrealizować projekt z instytucją lub organizacją partnerską, nie biorącą dotychczas udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 6 ośrodkom. W tegorocznej edycji programu weźmie łącznie udział ponad 1500 uczestników. Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.
Więcej na temat programu na: www.latowteatrze.pl oraz Facebook

LATO W TEATRZE 2017 organizują:

LATO W TEATRZE +
Gminny Ośrodek Kultury w Gostycynie + Biblioteka – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo (Gostycyn), Stowarzyszenie „Węgajty” + Gminny Ośrodek Kultury w Jonkowie (Jonkowo), Stowarzyszenie Działań Twórczych REPUBLIKA WARSZAWA + Miejski Dom Kultury w Szczebrzeszynie (Szczebrzeszyn), Stowarzyszenie Kultury Niefizycznej + Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Koczała (Koczała), Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach + Muzeum Narodowe w Kielcach (Kielce), Wrocławski Teatr Lalek + Fundacja na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji KATARYNKA (Wrocław)
LATO W TEATRZE
Braniewskie Centrum Kultury im. Tadeusza Kopacza (Braniewo), Centrum Kultury i Promocji Gminy Strzyżewice z/s w Piotrowicach (Piotrowice), Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim (Jabłonowo Pomorskie), Fundacja „Da Radę” (Nysa), Fundacja dla Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego (Bydgoszcz), Fundacja Performat (Świdnica), Fundacja Szafa Gra
(Ornotowice), Fundacja Sztuki „Jaw Dikh” (Bukowina Tatrzańska), Fundacja Wspierania Edukacji i Rozwoju „Innowatorium” (Pruszków), Gminne Centrum Kultury w Jabłonnie z/s w Piotrkowie (Piotrków Drugi), , Gminny Ośrodek Kultury w Górznie (Górzno), Gminny Ośrodek Kultury w Krzywem (Krzywe), Gminny Osrodek Kultury w Lanckoronie (Lanckorona), Gminny
Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Stoszowicach (Srebrna Góra), Grupa Inicjatywna Baranówko (Mosina), Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie (Borne Sulinowo), Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli (Stalowa Wola), Opera Bałtycka w Gdańsku (Gdańsk), Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie (Kraków), Słupskie Towarzystwo Kultury Teatralnej Teatr Rondo (Jaszczurowa), Stowarzyszenie Calos Cagathos (Zambski Kościelne), Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego (Cieszyn/Teremiski), Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych TARTAK (Sejny), Stowarzyszenie ON/OFF (Sól), Stowarzyszenie Pomocy Szansa (Nowe Piekuty), Stowarzyszenie Promocji Artystycznej (Solniki), Stowarzyszenie Teatr Krzyk (Maszewo), Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie (Będzin), Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie (Gniezno), Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim (Gorzów Wielkopolski), Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie (Lublin), Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (Kalisz), Teatr Ochoty – Ośrodek Kultury Teatralnej (Warszawa), Teatr Polski w Poznaniu (Poznań), Teatr Zagłębia (Sosnowiec), Wagon Inicjatyw (Łazy).