Koncert Cappella Gedanensis

Zapraszamy na koncert w ramach projektu „Jeden ze 100” – Cappella Gedanensis,  Agnieszka Franków-Żelazny, dyrygent

 

Miejsce: Kościół Zielonoświątkowy Zbór Radość Życia

Termin: 22.10.2017 (niedziela), godz.: 18:00

 

Mikołaj Zieleński – motety

  • Viderunt omnes fines terrae
  • Domus mea
  • Vox in rama
  • Ego sum pastor bonus
  • gloriosa Domina
  • In Monte Oliveti
  • Magna est Gloria eius

Obsada: SATB, b.c.

 

Leopold PychVesperae de Beata Virgine Maria in D

Obsada:  SATB, 2 trp, 2 vn, vla, b.c.

 

Agnieszka Franków-ŻelaznyAbsolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego (studia biologiczne ukończone w 2000 roku) oraz Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu: Wydziału Edukacji Muzycznej (dyplom w 2004 roku) i Wydziału Wokalnego (dyplom w 2005 roku). W 2006 roku ukończyła Podyplomowe Studia Chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, a w 2014 – Akademię Liderów Kultury na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

 

Początkowo związana była z Chórem Mieszanym Liceum Ogólnokształcącego w Głubczycach, a następnie z wrocławskimi chórami akademickimi. W latach 1995–1999 była członkiem Polsko-Niemieckiej Akademii Chóralnej „In terra pax”. W 1999 roku założyła chór „Con Amore” przy Zespole Szkół nr 1 we Wrocławiu. Pełniła też funkcję dyrygenta i kierownika artystycznego Akademickiego Chóru Politechniki Wrocławskiej. W roku 2000 założyła Kameralny Chór Akademii Medycznej (obecnie Chór Medici Cantantes Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu), z którym zdobywa wiele nagród i wyróżnień w konkursach w kraju i za granicą. Od czerwca 2006 roku jest dyrektorem artystycznym Chóru NFM (wcześniejsza nazwa – Chór Filharmonii Wrocławskiej). W okresie od stycznia do lipca 2013 roku była opiekunem artystycznym Chóru Polskiego Radia, reaktywując zespół i wprowadzając go na powrót na polską scenę muzyczną. Występowała jako dyrygent lub chórmistrz gościnny takich zespołów, jak: Gabrieli Consort, Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej, Wrocławski Zespół Solistów Ricordanza, Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Chór Festiwalowy Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans, Chór Filharmonii Śląskiej, Chor der Bamberger Symphoniker, Schleswig-Holstein Festival Choir. Jest również pomysłodawczynią i dyrektorem artystycznym Polskiego Narodowego Chóru Młodzieżowego, powstałego w 2013 roku, prowadzonego przez Narodowe Forum Muzyki. W styczniu 2015 roku objęła funkcję dyrektora programowego projektu Akademia Chóralna.

 

Prowadzi klasę dyrygentury chóralnej oraz Chór im. S. Krukowskiego na Wydziale Edukacji Muzycznej, Chóralistyki i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Często jest zapraszana jako konsultant wokalny do prowadzenia warsztatów dla chórmistrzów oraz zespołów chóralnych.

 

W 2013 roku została powołana przez Prezydenta Wrocławia do Rady Kuratorów przy Europejskiej Stolicy Kultury 2016 jako kurator priorytetu „Muzyka”.

 

Źródło: Narodowege Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego [http://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmbiogram/biogram/6] [dostęp: 18.05.2017]