„W-tajemniczenie do sztuki” – gra muzealna

Gmach Główny Muzeum Narodowego w Gdańsku to istna skarbnica niezwykłych opowieści. Najdziwniejsza z nich dotyczy niejakiego Alberto Galimatiasa, wielkiego miłośnika sztuki, bez pamięci zakochanego w muzeach i galeriach. Jego miłość nie ograniczała się jednak wyłącznie do zwiedzania – Galimatias miał marzenie! Chciał, jako pierwszy w historii, stworzyć przewodnik po wszystkich dziełach zaliczających się do tzw. sztuki dawnej, jakie kiedykolwiek powstały. Z niesłabnącym zapałem podróżował po świecie i cierpliwie opisywał kolejne eksponaty. Niestety, nie udało mu się skończyć pracy – opuścił nas w godnym pozazdroszczenia wieku stu siedmiu lat. Jak na złość, do domknięcia pozostał mu jedynie ostatni rozdział. Tak się składa, że rozdział ten dotyczy najcenniejszego obok „Damy z gronostajem” Leonarda da Vinci dzieła malarstwa zachodnioeuropejskiego w zbiorach polskich, czyli tryptyku „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga. Tryptyk ten znajduje się oczywiście w naszym Muzeum.

Za uprzejmą zgodą rodziny Alberto Galimatiasa, tenże rozdział, naturalnie w swojej niedomkniętej postaci, tj. jako rękopis pełen spostrzeżeń, pytań, zagadkowych skreśleń, zabazgranych marginesów i urwanych wątków, jest dostępny w Muzeum, stanowiąc swoistą ciekawostkę. To właśnie ten rozdział – gdańszczaninie lub turysto – trzymasz teraz w rękach. Wśród pracowników Muzeum istnieje na jego temat nawet pewna teoria, według której dusza Alberto Galimatiasa nie zazna spokoju, dopóki jego praca nie zostanie ukończona. Oczywiście, nikt nie bierze tego poważnie, a dziwne nocne zawodzenia na strychu to po prostu wiatr wiejący przez nieszczelny strop… Dobrej zabawy!

ZASADY GRY

 • Teren gry obejmuje Odział Sztuki Dawnej znajdujący się w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego przy ulicy Toruńskiej 1.
 • By wziąć udział w rozgrywce kup bilet wstępu w Oddziale Sztuki Dawnej w Muzeum Narodowym w Gdańsku, ul. Toruńska 1.
 • Potrzebujesz jedynie  książeczki  zadaniami, którą otrzymasz w kasie oddziału oraz czegoś do pisania.
 • Podczas gry możesz korzystać z różnych pomocy, takich jak broszury informacyjne, internet (niestety Muzeum nie udostępnia dostępu do wifi, musisz skorzystać  z własnego 3G).
 • Grę możesz ukończyć w dowolnym czasie. Jeśli nie uda ci się ukończyć jej w trakcie pojedynczego pobytu w Muzeum, możesz dokończyć ją innego dnia.
 • Zadaniem gracza jest rozwiązanie po kolei wszystkich zadań znajdujących się w książeczce.
 • Zadania są ściśle związane z różnymi miejscami znajdującymi się na terenie gry – jeśli ich nie odwiedzisz, rozwiązanie zadań nie będzie możliwe.
 • Po rozwiązaniu wszystkich zadań podlicz punkty, posługując się odpowiedziami umieszczonymi na końcu książeczki.
 • Podaj całościową punktację w kasie muzeum, a otrzymasz nagrodę:
  – 30–50 punktów: nagroda mała
  – 51–65 punktów: nagroda średnia
  – 66–74 punkty: nagroda duża
 • Książeczkę można zachować na pamiątkę!